DOLAR 9,22100.04%
EURO 10,76520.1%
ALTIN 528,470,15
BITCOIN 6105692,03%
Van
10°

AÇIK

05:49

İMSAK'A KALAN SÜRE

GEVEZELİK YAPMAYIN, ZEVE’YE BAKIN!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'in dile getirdiği sözde soykırım kelimesi Amerikan geçmişinde kızıl derelilere yaptıkları soykırımları unutturmaz.

ABONE OL
23 Eylül 2021 13:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’in dile getirdiği sözde soykırım kelimesi Amerikan geçmişinde kızıl derelilere yaptıkları soykırımları unutturmaz.

İlk soykırım bölgeye gelen Beyazlar tarafından 1539 yılında Florida’daki Timukua Kızılderililerine yöneliktir ve bu ilk katliamda 200 kadar yerli idam edilmiştir. İspanyol kâşif ve fatihi Hernando de Soto’nun bu ilk toplu kıyımından bir sene sonra Alabama’daki Mabila kale-kentinde gerçekleştirdiği ikinci katliamda ise yaklaşık 2.500 Çoktav Kızılderilisi katledilmiştir. 1492 yılındaki ilk seferinde Amerika’ya ulaşan Kristof Kolomb’dan 47 yıl sonra Beyazların gerçekleştirdiği bu ilk katliamdan sonra da ABD topraklarında Kızılderililere yönelik 65’ten fazla katliam kaydedilmiştir. ABD topraklarındaki Kızılderililere yönelik en son katliam ise 1911 yılında Amerikalılar tarafından yapılmıştır ve ismiyle müsemma olarak İngilizcede «Son Katliam» (Last Massacre) biçiminde adlandırılır. 

Kendi karanlık tarihini göz ardı ederek Ermeniler tarafından uydurulan sözde soy kırımı savunması siyasi acizlik ve koltuk sevdasından başka birşey değildir.
Tarih bilgisi olmayan bir devlet başkanı dikkate alınmayacak kadar acizdir.

Birinci Dünya Savaşı’nda Ermeni çetelerinin yaptığı mezalimin tanıklarının anlatımları, bilinen şehitlikler, çeşitli tarihlerdeki kazılarda ortaya çıkarılan toplu mezarlar ve Genelkurmay Başkanlığının arşivlerindeki belgeler, özellikle Doğu Anadolu’daki katliamları kanıtlıyor.

Savaş döneminde eli silah tutan erkek nüfusun cephelere gönderilmesi nedeniyle savunmasız yaşlı, kadın ve çocukların Ermeni çetelerin katliamına maruz kaldığı 1915-1918 yıllarını, en acı şekilde yaşayan illerden biri de Van oldu.
Osmanlı Devleti’nin II. Abdülhamit ve Meşrutiyet dönemlerinde olayları belli noktaya kadar dizginlendiğini ancak Osmanlı Devleti’nin savaşa girmesiyle daha önce örgütlenmelerini tamamlayan Ermenilerin, özellikle Hınçak ve Taşnak Cemiyetleri vasıtasıyla cephe gerisinde kalan Osmanlı vatandaşlarını katledilmeye başlandı.

 Ermenilere hedef olmadan köylerini terk eden Hakis, Derebey, Göllü, Gülsünler gibi köylerde yaşayan 2 binin üzerindeki kadın, yaşlı ve çocuklardan oluşan halk,Eski adı Zaviye olan Zeve köyüne geliyorlar.Zeve köyünde toplanan halk,  köyü savunma kararı alıyor ancak bir süre sonra mühimmatları bitince ellerindeki balta gibi kesici, delici aletlerle mücadeleye devam ediyorlar. Tarih kesin olmasa da 25 Mayıs 1915’te Ermeni çeteleri köyün tümünü ele geçiriyor. 

Vay Vay Tarlası Bu Katliama Tanıklık Etmistir

Köyün düşmesi ile birlikte Ermeni çetelere barış elçisi gönderme kararı alınır. Bilindiği üzere Ermenilerin barış yöntemi olan  “tuz ve ekmeği”, bir elçiyle Ermenilere gönderirler. Ermeniler, tuz ve ekmeği getiren elçiyi öldürürler.En sonunda köyü çembere alıp, herkesi esir alıyorlar. Esir alınan erkekleri tarlaya getiriyorlar ve kurşuna diziyorlar. Bu sırada erkeklerin kurşuna dizildiğini gören kadınlar, ‘vay vay’ diye ağıt yakıyorlar. O dönemden sonra bu tarlanın ismi ‘Vay Vay Tarlası’ oluyor. Genç erkekleri tarlada, yaşlıları ise buldukları yerlerde öldürüyorlar. 

Van’daki Ermenilerin yaptığı Zeve katliamı, tarihin çok büyük bir kırımıdır. Bu, aynı zamanda Ermeni çetelerin barbarlığını, vahşiliğini ortaya koyan çok büyük bir delildir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

jokerbet

tempobet