DOLAR 9,22960.19%
EURO 10,79570.33%
ALTIN 528,840,22
BITCOIN 6064951,60%
Van
10°

AÇIK

05:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Terzioğlu: Bu Memlekete sahip çıkılmalı

Terzioğlu: Bu Memlekete sahip çıkılmalı

Memleket Partisi Van İl Başkanı Haluk Terzioğlu gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Memleket Partisi’nin Van ve ülkedeki hedeflerinden bahseden Terzioğlu, Van’daki sorunlara da değinerek çeşitli eleştirilerde bulundu.

ABONE OL
20 Eylül 2021 08:06
Terzioğlu: Bu Memlekete sahip çıkılmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Memleket Partisi Van İl Başkanı Haluk Terzioğlu, gazetemizin muhabirini makamında ağırlayarak önemli konulara değindi. 

Van’da yaklaşık 2 aydır göreve getirildiklerini ifade eden Terzioğlu, kısa bir süre içerisinde 5 ilçede kongrelerini gerçekleştirip yönetimlerini oluşturduklarını belirtti.

Hedeflerinin genel seçimlerde Van’da ikinci parti olmak olduğunu söyleyen Terzioğlu, kazanmaları halinde Van’da birçok sorunun çözümü için canla başla mücadele edeceklerini vurguladı.

Van’daki belediyelere ve siyasilere de eleştirilerde bulunan Terzioğlu, Van’ın sorunlarına açıklık getirerek, sorunlara duyarsız kalındığının altını çizdi.

HALUK TERZİOĞLU KİMDİR?
Kısaca kendinden bahseden Terzioğlu, “1983 yılında Van İlinde, İpekyolu İlçesi’nde, Terzioğlu Mahallesi’nde doğdum. Ailem Van’ın yerlisidir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimimi Van’da tamamladım. Lisans mezunuyum. 2005 yılında kendime özel sektörde satış sonrası hizmetler üzerine bir servis açıp ve şuan 14 kişiyi istihdam ettiren, ticaretle uğraşan biriyim” diyerek kendini tanıttı.

“EN DEMOKRATİK TÜZÜK MEMLEKET PARTİSİ’NDE”
Memleket Partisi’ni tercih etmesindeki en büyük sebebin demokratik bir tüzüğe sahip olması olduğunu söyleyen Terzioğlu, “Bildiğiniz gibi geçmiş yıllarda Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) siyaset yapan biriydim. Benim için önemli olan ülkemize daha fazla değer verecek ve bunun için geleceğimizde daha güzel kararlar alacak partilere ihtiyacımız var. En demokratik parti tüzüğü o gün itibariyle Cumhuriyet Halk Partisi’ndeydi. Ben partizan değilim. Her zaman memleket için, ülkemiz için ve gelecekteki yeni nesillerimiz için bir partinin tüzüğü çok önemlidir. Tüzüğünden dolayı Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yaptım. Yalnız daha demokratik, daha güzel çözümler içinde olması için mücadele veren bir vatandaştım. Bundan dolayı memleket partisinin tüzüğü ülkemizde en demokratik tüzüklerden biri olduğu için Memleket Partisi’nde görev aldım. Memleket Partisi’nin birkaç ilkesinden bahsetmem gerekirse; İktidar başarısız muhalefetten, muhalefet ülkemizi uçuruma sürükleyen iktidardan şuan memnun olabilir. Ama bu memleketin evlatları olarak biz şuanda hiçbirinden memnun değiliz. Partimiz toplumsal sorunları çözme kapasitesine sahip, doğru politikaları büyük bir kararlılıkla ve cesaretle uygulayabilecek bir iradenin vücut bulmuş halidir. Bizim şuanda bazı değişmeyen ilkelerimiz var. Bizimle bu yola çıkacak kişilerin kesinlikle şunlardan ödün vermemesi gerekiyor.  1-Mustafa Kemal Atatürk’ün muasır medeniyet hedefiyle yol almak. Yani Mustafa Kemal Atatürk ile hiçbir problemi olmayanlar bizim partimizde yer alacaktır. 2-Terörün her türlüsünü reddedecek kişiler bizimle yol alacaktır. 3-Dil, Din, Irk, Mezhep başta olmak üzere her türlü ayrımcılığa karşı çıkan kişiler bizimle yol alacaktır.  4-Doğaya ve çevreye saygılı olan kişilerle biz yol alacağız. 5-Kadın şiddetine ve çocuk istismarına asla taviz vermeyerek duruşumuzu belirliyor ve bu ilkelerle yolumuza devam etmeyi hedefliyoruz. Bu ilkelere karşı çıkmayan her yurttaşımızla yolumuz bir olacaktır ve kapımız sonuna kadar açık olacaktır” şeklinde konuştu.

“MUHARREM İNCE VAN’I HİÇ YALNIZ BIRAKMADI”
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin Van’ı hiçbir zaman yalnız bırakmadığını söyleyen Terzioğlu, “Genel Başkanımız Muharrem İnce geçmişteki siyasi sürecinde bile Van bölgesini hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır. Genel Başkanımızın en son yaptığı ziyarette bile insanların ona karşı duyduğu sempatiyi gözleriyle görüp şahit olmuştu. Genel Başkanımızı Van bölgesi de gerçekten çok seviyor. Bölgemizde gerçekten korku imparatorluğu oluşturulmuş. İnsanlar korkuyor. İnsanlar partimize şuan çok fazla gelemese bile uzaktan biz bu insanları görebiliyoruz. Gittiğimiz birçok mahalle ve köylerde kesinlikle verdiğiniz mücadeleden vazgeçmeyin diyen insanlara şahit olduk” ifadelerine yer verdi.

“5 İLÇEDE KONGELERİMİZİ TAMAMLADIK”
Göreve geldikleri günden bu yana 2 ay gibi kısa bir süre içerisinde Van’da 5 ilçe kongresini tamamladıklarını söyleyen Terzioğlu, “Bildiğiniz gibi ben göreve 18 Mayıs 2021 tarihinde getirildim. Şuan itibariyle toplam aradan 2 gibi bir süre geçti. 2 ay içerisinde il binamı bitirmiş, il teşkilatımı tamamlamış, 5 ilçeyi ve bunların teşkilatlarını tamamlamış, ilçe binalarımı hazır etmiş, il ve ilçe binalarımın açılışlarını yapmış ve 5 ilçemin de kongrelerini şuan itibariyle yapmış durumundayım. İki ay gibi kısa bir sürede. Ben şahsen buna çok güzel bir başarı derim. Saymış olduğum ilçelerimiz; İpekyolu, Tuşba, Erciş, Çaldıran ve Edremit ilçelerimizden oluşuyor” dedi.

“YENİ KURULAN PARTİLERE KOLAYLIK SAĞLANMALI”
Türkiye’de yeni parti kurmanın çok zor şartlar içerdiğini söyleyen Terzioğlu, bu konuda biraz daha kolaylık sağlanması gerektiğini belirterek, “Şuanda yeni kurulan partinin avantajlarından çok dezavantajları var. Buradan sizlerin vasıtasıyla bunları dile getirmek istiyorum. Yeni kurulan partilere biraz daha kolaylık tanınmasını istiyorum. Yani gerçekten ülkemizde daha fazla partinin kurulması için imkanlar oluşturulması gerekirken, ne yazık ki şuanda engel olunuyor. Biz iki ay gibi kısa bir sürede partimizi kurduk ama çok zor şartlarda kurduk. Bu zor şartlar hala bizi bekliyor. Bir partinin kurulması gerçekten çok zor. Bunun için yetkililerden özellikle parti kurulumu yasasıyla ilgili düzenlemelerin tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

“HEDEFİM İKİNCİ PARTİ OLMAK”
Memleket Partisi olarak girecekleri ilk genel seçimde hedefinin Van’da ikinci parti olmak olduğunu dile getiren Terzioğlu, “Memleket Partisi, kurulum aşamasında her zaman başarıları ön planda tutarak parti programını yazmıştır. Bizim parti programımız tüm kesimlere çok güzel hitap ediyor. Memleket Partisi olarak geldiğim bu görevde, Van’da ilk parti olarak genel seçimlerde şahsımca hedefim ikinci parti olmaktır. Bir numara olabilmemiz çok zor. Ama şahsen ben ikinci parti olmayı planlıyor ve hedefliyorum. İkinci partinin aşağısında kalmamız bir başarısızlıktan ziyade, zamanla alakalı bir problem olabilir. Zamanımız yetmeyebilir. Burada yeni kurulan partilerin gerçekten çok zor şartlar altında çalıştığını söylemek istiyorum. Bizim bir maddi gücümüz yok. Buradaki ve üyelerden topladığımız bağışlarla bugün ayakta durmaya çalışıyoruz. Bir iktidar partisiyle sıfırdan başlayarak yarışmak gerçekten çok zordur. Biz bunu başaracağımıza inanıyoruz açıkçası. Yerelde ise şuan itibariyle 5 ilçemiz kurulmuş. Diğer ilçelerimizi kurmamamızın en büyük sebeplerinden biri ise il kongremizi yaptıktan sonra o bölgede daha çok sevilen insanlarla bu işi götürebilmek. Memleket Partisi gerçekten dürüstlükten taviz vermeyecek bir partidir. Halkın seveceği insanlarla yol alacağımız bir parti olacaktır. Yerelde de yine iddialı çıkışımız olacaktır. Tabi bu tamamen o günkü rüzgara bağlı olan bir durum söz konusudur” ifadelerini kullandı.

“KENDİ İLÇESİNDE OTURMAYAN BİR BELEDİYE BAŞKANI VAR”
Van’daki Kayyum Belediyeciliği ve Ak Parti Belediyeciliği hakkında eleştirilerde bulunan Memleket Partisi Van İl Başkanı Haluk Terzioğlu, “Kendi ilçesinde oturmayan, halkı ile iç içe olmayan bir belediye başkanı var. Bu başkanımız nasıl bir hizmet verebilir” halktan nasıl oy isteyebilir anlamış değilim diyerek Ak Parti’nin Gürpınar Belediye Başkanını eleştirdi. Bugün bir Gürpınar Belediye Başkanına bir vatandaş gözüyle bakıyorum. Kendi ilçesinde oturmayan ve her gün nereden bakılırsa 80 kilometre gidip gelen bir belediye başkanından bahsediyoruz. İlçesinde oturmuyor. Merkez ilçe içerisinde görev yapmış olsa tamam derim. Ama dışarıda bir ilçede görev yapıyor, belediye başkanımız her gün 6-7 korumayla birlikte bu şekilde gidip geliyor. Ben bunu açıkçası çok yanlış buluyorum.

‘’İYİ VEYA KÖTÜ SEÇİLMİŞ KİŞİLER BELEDİYELERİ YÖNETMELİ’’
Terzioğlu konuşmasında; “Biz her zaman demokrasiden yanayız. Burada iyi veya kötü fark etmeksizin her zaman seçilmiş kişilerden yanayız. İyi olur ama kötü olur, o tartışılır. Atanmış şuan kayyumlar var. Kayyumların çalışmalarına gelecek olursak, sonuçta devlet adamları. Bazı bölgelerde çok güzel çalışıyorlar fakat bazı bölgelerde ise eksiklikleri var. Bunun dışında seçilmiş olan dersek ne kadar doğru olur bilmiyorum ama sonuçta görevden alınıp ikinci sıradaki belediye başkanları getirilmişti. Buna biz ne kadar seçilmiş olan diyebiliriz bilmiyorum. 

“HİZMET SADECE YOL YAPMAKLA BİTMİYOR, İKTİDARDAN OLMAYAN BELEDİYELER DE YOL YAPIYOR”
Ak Partili belediyelere eleştirilerde bulunan Terzioğlu, “Hizmet dediğiniz şey yol yapmakla veya çöpleri toplamakla bitmiyor. Projelerle gelinmesi gerekiyor. Benim buradan belediyelere söylemek istediğim şey şu; bugün iktidar partisinin belediye başkanlarısınız. Bugün iktidar partisinin belediye başkanları olmayan belediye başkanları da zaten yol yapıyordu, çöp topluyordu, park yapıyordu. Belediyecilik işletmecilik demektir. Şuan bulunduğumuz ilin en büyük işletmesi belediyededir. Belediyeye düşen görevler çok fazladır. Hele bir de iktidar partisinin bir belediye başkanıysanız, yapacağınız çok fazla iş olması gerekiyor. Yani birkaç tane yol yapıp o yolun fotoğrafını paylaşmak bence bir başarı değildir. Şahit olduğum bir şeyden bahsetmek istiyorum. Bir mahalleye gelmiş belediye başkanımız ve orada halk derdini ve sıkıntısını anlatıyor. Belediye başkanı da ben yapamam diyor. Vatandaş eleştiriyor. Belediye başkanı vatandaşı sen mi beni seçtin diye suçluyor. Ben açıkçası Ak Partili bir belediye başkanına bu sözleri yakıştıramadım. Seçilen insan veya atanan insan hiç fark etmez, seni seçmiş veya seçmemiş tüm halka hizmet etmek için gelmişsin. Biri beni seçmiş, diğeri seçmemiş ona hizmet etmeyeceğim diye bir anlayış olamaz. Biz buna sonuna kadar karşıyız” şeklinde konuştu.

“VAN MİLLETVEKİLLERİ NASIL RAHAT UYUYABİLİYOR”
Memleket Partisi Van İl Başkanı Haluk Terzioğlu, Van’ın 3 milletvekili olduğunu hatırlatarak, “Gerçekten Van sahipsiz. Hangi birinden başlasak ben bilmiyorum. Bugün iktidarda olan 3 tane milletvekilimiz var. Geçenlerde merak ettim. Sosyal medyada Van milletvekillerini takip ediyorum. Herhangi bir çalışmalarını ne yazık ki görmüyoruz. Hani biz Ankara’da değiliz en azından oradaki çalışmalarıyla ilgili biraz araştırma yaptık. 3 milletvekilimizin henüz vermiş olduğu bir tek soru önergesi dahi yok. İktidardan olan 3 milletvekilimizin soru önergesi nasıl olmaz. Bir milletvekili, on tane güneşin altında çalışarak asgari ücret alan işçinin maaşını alıyor. Meclise eğer ki sen bir soru önergesi veremediysen, ne yaptın peki sen orada.  Sen aldığın parayı gerçekten rahatlıkla yiyebiliyor musun? Bunları bir başkan olarak değil, bir vatandaş olarak soruyorum. Akşamları yattığın zaman yastığa kafanı rahatlıkla bırakabiliyor musun? Burada dünya kadar işsiz genç insanımız var. İşsizlik oranı TÜİK’in verilerine göre Van’da %23 civarına çıkmış. Ben daha fazla olduğunu düşünüyorum. İstihdamı arttıracak ne yaptınız Allah aşkına ben buradan size soruyorum? Esnaf kepenk kapatmak üzere. Hiç mi kredilerle alakalı bir soru önergesi verilmez. Pandemide verilen kredilerin ertelenmesi için de mi verilmez. Çevreyolu için mi verilmez. Geleceğimizde miras bırakacağımız Van Gölü denizimiz için Koruma Ajansı için mi verilmez. Sizler orada ne yapıyorsunuz? Bir soru önergesi dahi veremeyecek kadar acizmisiniz. 

“LİYAKAT BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ’’
Şehrin atanmış yöneticiler tarafından yönetildiğini vurgulayan Memleket Partisi Van İl Başkanı Haluk Terzioğlu, Liyakati çok önemsediklerini fakat kurumlarda liyakatin olmadığını söyledi.
Terzioğlu sözlerinin devamında; “Bu şehrin kimler tarafından yönetildiğini herkes biliyor. Yöneten kişiler de yönetebilir ona da bir şey demiyoruz fakat liyakat olması gerekiyor. Hak, hukuk olması gerekiyor. Şuan AK Parti’li yöneticiler tarafından yönetilen bir ilimizden bahsediyoruz. Liyakat bizim için çok önemlidir. Bugün herkes farklı görüşte olabilir. Bizim üzerimize düşen ve büyüklerimizin üzerine düşen herkesin görüşüne saygı duymamız olacaktır. Bir kere demokrasiyi sonuna kadar genç nesillerimize kadar götürmek zorundayız. Baktığımız zaman bir kamu kurumunda çalışan bir müdüre AK Parti yöneticileri ziyarette bulunuyorlar. Bu kurum İŞKUR. Daha sonra bakıyorsun kurumda amirlik yapan yöneticiyi daha sonra tekrardan AK Parti’nin ilçe teşkilatı ziyaret ediyor. Hani liyakat. İŞKUR’a hangi vatandaş güvenerek gidip iş başvurusunda bulunacak. Bizim buraya gelen birçok kardeşimiz işsiz güçsüz. Çok sıkıntılarla karşılaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“VAN’DA EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİKTİR”
Van’ın en büyük sorunlarının başında işsizlik sorunu geldiğini söyleyen Terzioğlu, kendilerine iletilen en fazla konunun ise işsizlik ile ilgili olduğunu sözlerine ekledi.
Terzioğlu, “Şuanda Van’ın en önemli sorunu işsizlik sorunudur. Bizim kapımız her zaman açıktır hiçbir zaman kapanmaz ve hiçbir zaman gelen misafirlerimin karşısında makam koltuğunda oturmam gider karşısında otururum. Özgüveni yerine gelsin ve sıkıntılarını rahatlıkla dile getirsin diye. Ben göreve geldiğimden beri ziyaretimize gelen arkadaşlarımızın yüzde 93’ünün fazlasının dediği tek kelime şu; işsiziz. Çalışamıyoruz iş yok. Psikolojik sıkıntılar geçirmeye başlamışlar. Ben birkaç vatandaşımızla çok samimi görüştüğümüzden dolayı bana açıldı. Dediği kelime şu; arkama bir tane bıçak bırakmışım ya kendimi vuracağım, ya da bu memleketi idare edecek kişileri vuracağım diyor. Kaybedecek bir şeyim kalmamış kardeşim diyor. Sabahın 4’ünde kalkıp evimden ayrılıyorum evlatlarımın yüzüne bakamadığım için. Gecenin birinde onlar tekrar uyuduklarında evime geliyorum diyor. Bu memlekette işsizlik sorunu çok fazla” diye konuştu.

“SINIR KÖYLERDE ÇOK BÜYÜK GÜVENLİK ZAFİYETİ VAR”
Van’ın sınır köylerinde çok ciddi güvenlik zafiyeti olduğunu da dile getiren Terzioğlu, “Şuanda dışarıda çalıştırılan birçok mülteci var. Ucuz ucuz paralara çalıştırılıyorlar. Ne yazık ki sınır köylerimizde çok büyük bir güvenlik zafiyeti var. Çok rahatlıkla girip çıkabiliyorlar. Bundan birkaç gün öncesinde Çaldıran kongremizi yaptık. Oradaki halkı dinledim. Başkanım dediler, Çaldıranın birçok köyünde çok büyük bir güvenlik zafiyeti var. Bütün mülteciler oradan çok rahatlıkla girip çıkabiliyorlar. Bu bize ne yazık ki yoksulluğu getiriyor, işsizliği getiriyor. Memleketimiz haritamızdaki en son noktalardan biri. Ben buradan yine milletvekillerimize sesleniyorum. Allah rızası için istihdamı arttıracak birkaç fabrika kurun. Fabrika kurulması gereken projeler üzerinde çalışın. İstihdamı arttırmak için teşvikleri daha fazla verin. Şuanda esnaflar gerçekten kan ağlıyor. Esnaf kendi sigortasını da çalışanın sigortasını da yatıramıyor. Bir adım daha bir umut daha diyerek şuan ayakta duruyor. Önce işsizliği halletmemiz gerekiyor. Genç kardeşlerimizi topluma kazandırmamız gerekiyor. Her geçen gün gençlerimizin özgüvenlerini kaybediyoruz” dedi.

“BU BİR BAŞARISIZLIKTIR”
Van’ın sorunlarının çözümü konusunda en büyük sorunluluğun milletvekillerinde olduğunu söyleyen Terzioğlu, “Şuan en büyük sorunluluk iktidarda bulunan 3 milletvekilimizindir. Burada esnafların içine girip esnafların sesini ne yazık ki duyuramamışlar. Bu bir başarısızlıktır. Bir ikincisi yerel yönetimlerdir. Yerel yönetimlerin de kesinlikle bu duruma müdahil olmaları gerekiyor. Bir üçüncüsü ise STK’lardır. Ne yazık ki kurumlar ve STK’lar ikiye bölünmüş. Kurumlar ve STK’lar bir araya gelip memleket için hiçbir başarı elde edemiyor. Kurumların ve STK’ların birbirleriyle kenetlenmesi gerekiyor. STK’ların bir kısmına bakıyorsun farklı bir görüşte, diğer kısmına bakıyorsun farklı bir siyasi görüşte. Bizim burada öncelikle STK’ları bir araya getirmemiz gerekiyor. STK başkanlarına da sesleniyorum Allah rızası için memleketimize yazık. Böyle bir fırsatı bir daha bulamayız. Tüm STK’ların birleşip memleket için çalışmalar yapmalarını istiyorum. Şuan STK’lar sanki her şey güllük gülistanlıkmış gibi dışarıdan bakıp birkaç sıkıntıyı dile getirmekle yetiniyorlar. Herkes bir çatı altında bir araya gelsin. Gerçekten memleketimizde çok büyük sorunların olduğunu dile getirsen. İşsizliğin fazla olduğunu dile getirsinler. Esnafların artık ayakta duramayacakları hale geldiğini dile getirsinler. Biz bunları istiyoruz. Sivil Toplum Kuruluşlarına sizin vasıtanızla seslenmek istiyorum. Oturduğunuz koltuğun hakkını verin. Sessiz kalmayın. Şuan o koltukta oturmak büyük bir vebaldir. Gerçekten iktidar partisi bir yanlış yapıyorsa gerçekten yüksek sesle cevabını verin. Biz vereceğiz. Çok kısa bir süre içerisinde sahalarda da çalışmaya başlayacağız. Biz bunun cevabını vereceğiz. Kesinlikle bu partilerden de, muhalefetten de, daha ileri taşıyorum sizleri. Bunun vebali günahı sizlerin boynunadır. Bu gariban insanların yanında olun. Koltuğunuzdan lütfen korkmayın. Kaderinizden korkmayın. Van’ı yalnız bırakmayarak Van’ın sesini her yere duyursunlar. Bugün eğer 3 milletvekilimiz başarısız ise ben bunun sorumlusu olarak geçmiş dönemdeki siyasi geçmişime de barak suçu kendimizde buluyorum. Tüm sivil toplum kuruluşları kutuplaştığı için bu memlekette dünya kadar insan işsiz kalıyor. Evine ekmek götüremiyor” ifadelerine yer verdi.

“VAN’DA ÇOK BÜYÜK BİR SİYASİ BOŞLUK VAR”
Memleket Partisi Van İl Başkanı Haluk Terzioğlu, Van’da büyük bir siyasi boşluğun olduğunu ifade ederek, “2018 yılında milletvekili adaylığım döneminde sahaya çıkıp ev ev dolaşıyordum. Kapıları çaldığımda insanlar inanamıyorlardı. Bir milletvekilinin kapılarına geldiğini görmemişlerdi çünkü. Milletvekili adayı ile belediye başkan adaylığında Van’da takım tutar gibi parti tutan partizanlar var. Bundan dolayı adaylar diyor ki benim gidip çalışmama gerek yok ki. Van’da gerçekten çok büyük bir siyasi boşluk var. Gerçekten insanlara öyle bir siyasi ahlak bırakmışlar ki bizden öncekiler. İnsanlar yüzümüze tükürüyor.  Ne yüzle buraya geldiniz diyorlar. Hepiniz yalan konuşuyorsunuz diyorlar. Bize inanmıyorlar. Artık sizler bizi yiyip bitirdiniz diyorlar. Şuan ki milletvekilleri önümüzdeki seçimlerde bir çıkıp kapı kapı dolaşsınlar. Önceki milletvekilleri de çıkıp biraz dolaşsınlar. Ama arkalarına 5-10 tane koruma almadan çıksınlar. İnsanları korkutmadan, insanlara samimi davranarak çıksınlar. Bu şekilde çıksınlar bakalım. Ben gittim tek tek gezdim. İnsanların öyle bir tavrı vardı ki ben üzüldüm. Bizim gibi gençlere böyle bir siyasi ahlak mı bırakmışlar geçmiştekiler diye düşündüm. Van’da gerçekten çok büyük bir boşluk var. Diğer illerde bir belediye başkanı projeyle çıkar halkın karşısına. Kapı kapı gezer, projelerini anlatmak dile getirmek ister. Bu projeleri ben yapacağım der. Bizim memleketimizde yok öyle bir şey. Projesiz çıkıyorlar. Ben buradan halkıma, vatandaşıma da seslenmek istiyorum. Yerel yönetimi seçtiğiniz zaman elinizi vicdanınıza bırakın projelerine bakın. Kim oluyorsa olsun hiç fark etmez. Gerçekten bu insanlar bu memlekete bir şeyler yapacak bu projeyle geldi, biz buna oy vereceğiz demeleri için ellerini vicdanlarına koysunlar öyle karar versinler. Milletvekilleri de ne yazık ki çıkıp sahada kapı kapı dolaşmıyorlar. Seçim bürolarında oturup gelenleri ağırlıyorlar. Daha sonra yollarına devam ediyorlar. Nasıl olsa ben kesin çıkacağım diye düşünüyorlar” dedi.

“ÇOK KAPSAMLI BİR TÜZÜĞÜMÜZ VAR”
Partilerinin çok geniş bir tüzüğe sahip olduğunu dile getiren Terzioğlu, demokrasiye tamamen inanmış bir parti oldukları için halk tarafından tercih edilmeleri gerektiğini söyledi.
Parti tüzüğü hakkında bilgi veren Terzioğlu, “Bizim partimiz içinde anayasamız olan tüzüğümüz mevcuttur. Tüzüğümüz gerçekten çok kapsamlıdır. 1- Demokrasiye tamamen inanmış bir parti olmamızdan dolayı insanlar bizi tercih etmelidirler. Genel başkanımızı şuanda delegeler seçiyor ama genel başkanımızın karşısına herhangi bir başka aday çıktığında ise üyeleriz seçiyor. Kongre iptal ediliyor. Biz tekrar memleketimize gelip üyelerimizin önüne sandık bırakıyoruz ve o sandıkta bizim genel başkanımız seçiliyor. Karşısına kim çıkıyorsa çıksın fark etmez. Ve 50 imza alması yeterli. Bizim bin 270 tane delegemiz var. Bunların 50 tanesinin imzasını alan genel başkanlığa adaylığını bırakabilir. En büyük demokrasimiz budur. 2- Genel başkanımız gerçekten başarılı olamadı mı, tüm Türkiye tarafından sevilemedi mi, iki dönem boyunca partiyi birinci parti yapamadı mı, üçüncü dönem genel başkanlığa adaylığını bile bırakamıyor. Bir kere tüm halk tarafından sevilmesi gerekiyor. 3-İl yönetiminde başarısız olan her kim varsa onu koltuğundan çok rahatlıkla edebiliyor. Yerel yönetimlerde STK’lar ve partilerde bildiğiniz gibi bir kere o koltuğa oturan, yıllarca o koltukta kalıyor ne yazık ki. Bizim partimizin 3’te 1’i yönetimi ve başkanı feshedebiliyor. Bizim tüzüğümüz gerçekten çok demokratiktir. Bununla birlikte biz hiçbir zaman Mustafa Kemal Atatürk’ün çizgisinden ayrılmayacağız, biz terörün her türlüsüne lanet edeceğiz, reddedeceğiz. Dil, Din, Irk, Mezhep başta olmak üzere her türlü ayrımcılığa karşı çıkacağız. Herkesi kucaklayacağız. Siyasetten ne yazık ki şuanda rant elde eden çok siyasetçi var. Biz siyasetten rant elde etmeye dur diyeceğiz. Eğer bu ilde biz Memleket Partisinin bayrağını taşıyorsak, hiç kimseden rant elde etmeyeceğiz ve hiç kimseden de korkmayacağız. Biz kadına şiddet ve Çocuk istismarına hiçbir şekilde taviz vermeden duruşumuzu dik tutacağız. Her zaman tüzüğümüz bizim yol göstericimiz olacaktır. Mustafa Kemal Atatürk’te bizim yine bizim yol göstericimiz olacaktır. Bundan dolayı bütün halkı kucaklayacağımızı ve oy potansiyelimizi arttıracağımıza ben inanıyorum” diye konuştu.

“GENÇLERİMİZ HERŞEYDEN ÜCRETSİZ FAYDALANACAK”
Gençleri önemsediklerini ve öncelik vereceklerini dile getiren Terzioğlu, iktidara gelmeleri halinde gençlerin her şeyden ücretsiz faydalanabilmelerini sağlayacaklarını belirtti. 
Terzioğlu, “Bugün ülkenin geldiği nokta zaten belli. Ülkeyi biraz geliştirmemiz gerekiyor. Özellikle bugün seçim olsaydı ben şahsen ilk önce gençlerimizi düşünecektim. Bugün öğrencilerimiz düşünsenize işsizlik var. Pandemi sürecinde tüm kafeler kapalıydı. Zaten öğrenci dediğiniz zaman kafede, restoranda çalışarak üç beş kuruş harçlığını çıkaran insanlar. Pandemi süreci içerisinde internet onlara bedava olması gerekiyordu. Biz bunu her defasında dile getirdik. Bugün bu çocukların eğitimini tamamlaması için uzaktan eğitime ihtiyacı vardı. Ne yazık ki interneti olmayan birçok evde vardı. Adam zaten çalışmıyor, parası yok, işi gücü yok. Bugün biz iktidara gelsek önceliğimiz gençler olacak. Onlar bizim geleceğimizi belirleyecek çünkü. Parti programımızda yazılı olduğu gibi biz iktidara gelirsek, internet ücretsiz olacak, tüm kayıt işlemleri ücretsiz olacak, tüm sınav ücretleri kaldırılacak, tüm toplu taşımada ücretsiz olacak. Genç arkadaşlarımızın zaten bir geliri yok ki. Şimdi birçok kişi eleştirdiği zaman diyorlar ki cebindeki telefonu çıkar. O gencin o telefondan başka bir sermayesi yok ki. Dünya kadar borçlanıyor ve en son gidip o telefonunu satıyor. Onu da kaybettiğinde zaten geleceğini kaybediyor. Biz gençlerin her zaman yanında olacağız. Öğrenim süreci boyunca hiçbir şekilde gençlerimizden ücret alınmayacak” dedi.

“VAN’I AYAKTA TUTAN TURİZMDİR”
Van’ın ayakta durması için öncelikle sınır kapısındaki problemlerin çözülmesi gerektiğini söyleyen Memleket Partisi Van İl Başkanı Haluk Terzioğlu, buranın en büyük geçim kapısının turizm olduğunu vurguladı.
Terzioğlu sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı; “Van bölgesinde işsizlik sorunuyla alakalı güzel projelerin oluşması için öncelikle yerel yönetimlerin kurulan meclisler içerisinde hukukçunun da olması gerekiyor. Sağlıkçıların, esnafın, haritacının, imarın da olması gerekiyor. Önce yerel yönetim kurduğumuz zaman belediye meclis üyelerini tamamen bu şekilde oluşturmayı düşünüyoruz. Biz bu arkadaşlarımızla birlikte öncelikle her bir belediye meclis üyemizin projelerini ayrı ayrı değerlendirerek Van’da istihdama kesinlikle katkı sağlamayı planlayacağız. Van’dan milletvekili gönderdiğimiz zaman Van’ın gerçekten sorunlarını, sıkıntılarını dile getirecek duruma gelecektir. Yani şu iktidarda benim partim mi var, ben ona karşı gelmeyeyim, muhalefet olmayayım değil, gerçekten burada bir sıkıntı varsa bunun kesinlikle dile getirilmesi gerekiyor. Van’daki sınır ticaretini, dış bağlantılarımıza daha fazla önem vereceğiz. Bugün ne yazık ki sınır kapımız kapalı. Türkiye tarafından açık ama İran tarafından kapalı. Bir tane milletvekili bir soru önergesi verir, Dışişleri Bakanlığı’na sorar; oradaki sorun nedir. Bizim bağlantılarımızda mı bir sorun var. İranlı oradan uçağa binerek gelip burada bir Antalya’ya gidebiliyorken, bu sınır kapısı neden kapalı. Vallahi bu esnafın artık ayakta duracak hali kalmadı. Dış ilişkilerle bir şekilde iletişime geçilip bunun üstesinden bir an önce gelinmesi gerekiyor. Ben buradan yine sizin vasıtanızla iktidarda bulunan 3 milletvekilimize de sesleniyorum. Dışişleri Bakanlığıyla görüşün, oradaki bağlantıları biraz daha iyileştirin. Bu şekilde gitmez. Bu memlekette petrol çıkmıyor. Doğalgaz yok. Burada öyle sağdan soldan gelen bir şey yok. Üretmemiz gereken bir şey yok. İstihdamı yaratmamız için önce üretmemiz gerekiyor. Fabrika kurulması gerekiyor. İstihdamın artması için işletmelere daha fazla teşvik verilmesi gerekiyorsa verilmeli. İşletmecilerin yanında olmak gerekiyor. Van’ın ayakta durabilmesi için öncelikle sınır kapısındaki problemleri çözmemiz gerekiyor. Bizim buranın tek geçim kapısı turizmdir. Bugün birçok otelci birçok personeli işten çıkarmak zorunda kalmış. Bu çok fazla dile getirilmiyor. Belki bugün çok fazla dile getirilseydi şuan o sınır kapısı açılmıştı. Van’da İranlılar Covid oranını arttırıyor da Antalya’ya giden İranlılar arttırmıyor mu? Biran önce sınır kapısının açılması gerekiyor. Biz iktidara gelirsek yerelde veya genelde fark etmez. Biz bu memleketi turizm cenneti yapacağız. Biran önce TBMM’ye soru önergesi verilip Van Gölü Koruma Ajansı kurulması gerekiyor. Yoksa o gölümüzü kaybedersek memleketimizi tamamen kaybederiz. Ekonomimizi canlandırmamız için bizim burayı turizm cenneti yapmamız gerekiyor. Biz bu bölgeyi turizmle ayakta tutacağız”

“TRAFİK SORUNU ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR”
Van’ın trafik sorunları olduğuna dikkat çeken Terzioğlu, Van’daki cadde ve sokaklarda parkomat terörü olduğunu seçimi kazanmaları halinde ilk olarak bu uygulamayı kaldıracaklarını dile getirdi.
Terzioğlu, “Van’da trafik sorunu gerçekten almış başını gidiyor. Yine burada iş bilmeyen milletvekillerimiz ve karayolları bölge müdürümüz olduğu sürece bitmeyen bir çevre yolu yıllardır olduğu gibi yine hayal olacak. Yani biz bu işin soru önergesi dahi veremeyen aciz vekillerle tamamlanacağına bir türlü inanamıyoruz. Bir başka sorun ise Van’ın cadde ve sokaklardaki parkomat terörü. Büyükşehir belediyemiz çok katlı otoparklar açmak yerine birilerine rant sağlamak amacıyla parkomat ihalesine çıkmayı tercih etti. Mısır çarşısı yanında milyonlar harcanarak yapılan çok katlı otopark tek araç dahi içeri alınmadan iş merkezine çevrildi. Bu zihniyet mi sorunları çözecek. Bizim büyükşehri kazanmamız durumunda ilk yapacağımız iş, bu parkomat terörüne son vermek olacak. Bir başka sorunumuz ise aynı anda başlayıp ve bitmek bilmeyen yol ve kaldırım çalışmaları. Bir yeri yapıyorsanız bir yeri kapatın oradan başlayıp o yolu bitirin daha sonra diğerine başlayın. Sanki burada bir şeyden bir şey mi kaçırılıyor ben anlamadım. Bir anda tüm sokaklara başlamaları bu sefer trafiğin aksamasına neden oluyor. Trafik felç oluyor çekilmez duruma geliyor. Bir aylık sokağa çıkma yasağı uygulandığı zaman çivi bile çakılmadı. Ne yapıldı, 18’nci madde içerisindeki insanların karşı gelmemesi için o yollar açıldı sadece. 18’inci madde de Van’da çok büyük bir sorun. 18’inci madde demek, imarın girmeyen yerle 18’inci maddenin uygulanması gerekmektedir. Aslında bu maddenin çıkmasındaki en önemli sebeplerden biri de budur. Hiç imar girmemiştir, yerleşim olmamıştır 18’inci madde uygulanır. Ama yıllardır Van’ın en köklü mahallelerine bile 18’inci madde uygulandı. İnsanlar itiraz bile edemedi. Pandeminin ve sokağa çıkma yasağının olduğu gün askıya çıktı. Kimse itiraz edemedi ki. Daha sonra ne oldu, yollar açılmaya başlandı. İnsanlar itiraz edemiyor ancak mahkeme yoluna başvuruyor. Birçok insan bundan dolayı mağdur edildi. Hala da mağdur ediliyor. Biz bizzat 18’inci maddenin üzerinde duracağız ve bununla ilgili İzmir milletvekillerimiz tarafından soru önergesi vereceğiz. Bunda da rant elde edildi. Tamam yol açın yol güzel bir hizmettir ama insanları mağdur etmeden yapın. İnsanları gerçekten dinleyin. Biz bir şey yapamayız git mahkemeye ver diye ifadelerde bulunuluyor. Oradaki yetkililer her insanı dinlemek zorunda” dedi.

“VAN’IN SORUNLARINA DUYARSIZ KALIYORLAR”
Van’daki diğer sorunlara değinen Terzioğlu, sorunlara karşı duyarsız davranıldığını belirtti.
Terzioğlu, “Van’ın en önemli sorunları arasında yer alan diğer konulara da değinecek olursak. Bir buçuk milyon nüfuslu bir şehrimiz var ve bu bir buçuk milyon nüfuslu şehirde sadece iki hastane bulunuyor. Çevre illerden gelen insanları da sayacak olursak bu hastaneler bu şehre yeterli değil. Van’a yeni hastanelerin yapılması şarttır. Yine bunda büyük rol oynaması gerekenler Van’ın milletvekilleridir. Geçenlerde Çaldıran kongremizi yaptığımız zaman şahit oldum. Çaldıran’daki hastane kaderine terk edilmiş durumda. Hiçbir siyasinin ilgilendiği yok. Yine aynı şekilde yıllardır Van’ın en işlek caddesi üzerinde bulunan Park AVM aynı şekilde kaderine terk edilmiş durumda. Van büyükşehir belediyesi tarafından kente kazandırılması için hiçbir adım atılmıyor. Yazık günah değil mi, bu şehirde her gün yeni binalar yapılması gerekirken yıllardır yapılamayan, yapılıp açılamayan binalarımız iş merkezlerimiz var” diye konuştu.

İkra Haber: Emre An

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

jokerbet

tempobet